piątek, 11 października 2019

Jeziora Plitwickie, najpiękniejszy park w Chorwacji


Podczas mojej pierwszej wizyty w Chorwacji 9 lat temu odwiedziłam Park Narodowy Krka, który wywarł na mnie ogromne wrażenie, ale (subiektywnie of kors!) to co zrobił Park Narodowy Jezior Plitwickich przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Po najukochańszym Yosemite wskakuje na drugie miejsce. 
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest położony w środkowej części Chorwacji, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Słynie z 16 jezior połączonych ze sobą wodospadami
w otoczeniu pięknej zielonej natury. Jest to idealne miejsce na całodzienny lub kilkugodzinny trekking, w trakcie wsłuchujemy się w szum spadającej wody i podziwiamy jej obłędny kolor. Zwiedzając park, macie szansę zobaczyć niezwykły świat chorwackiej natury, do którego Was zachęcam. Pamiętajcie jednak, że duża susza w sezonie letnim może spowodować o wiele mniej wody, tym samym mniej efektywne wodospady. Moim zdaniem jednak warto mimo to zobaczyć na własne oczy!

DOJAZD DO PN JEZIOR PLITWICKICH

Do parku najlepiej dostać się samochodem. Możecie wybrać spośród dwóch wejść (1 i 2), do których prowadzi droga DC429. Przy obu są duże, płatne parkingi gdzie zostawiacie auto i udajecie się do kas lub bezpośrednio bramy parku.  Ceny za parking w zależności od sezonu wynoszą 8-10 kun. Za parking płacicie przy wyjeździe. 

Drugą opcją jest autobus z Zagrzebia (rozkład), ceny biletów wahają się miedzy 69 a 85 kun chorwackich. Podróż trwa około 2h. 


WSKAZÓWKA!

Wybierz wejście 1, które rozpoczynasz od najpiękniejszych widoków i atrakcji. Przy dużej ilości turystów i wysokich temperaturach tym bardziej docenisz widoki na początku, niż na zmęczeniu 
i odliczaniu czasu do końca wycieczki. 

BILETY WSTĘPU DO PARKU NARODOWEGO JEZIOR PLITWICKICH

Bilety wstępu można kupić na miejscu lub online. Zalecam kupno z wyprzedzeniem przez stronę internetową, zaoszczędzicie sporo czasu oraz nie odbijecie się ewentualnie od bram parku gdzie jest limit wejść na daną godzinę i dzień. Ceny biletu w roku 2019:


WSKAZÓWKA!

Kup bilet na godzinę z samego rana, tak aby ominąć tłumy turystów (szczególnie w sezonie). Park jest czynny od godziny 07:00. 

ZWIEDZANIE PARKU JEZIOR PLITWICKICH

Do wyboru jest 8 tras zwiedzania. Najkrótsza ma 3,5 km, a najdłuższa aż 18,3 km. Mapy oraz opis tras znajdują się przy wejściu do parku, a ścieżki są oznaczone specjalnymi tabliczkami. W parku możecie się przemieszczać (w zależności do trasy) promem lub busami. Opis wszystkich tras przeczytacie na oficjalnej stronie Parku Narodowego. W trakcie zwiedzania znajdziecie punkty gastronomiczne, gdzie będziecie mogli coś zjeść i się napić jak zapomnicie swojego prowiantu. 

NOCLEG W PLITWICACH

O noclegu pisałam w poprzednim poście dotyczącym ChorwacjiZAJRZYJ NA MÓJ INSTAGRAM TV, A ZNAJDZIESZ TAM FILMIK Z TEGO CUDOWNEGO MIEJSCA!

Mieliście okazję zobaczyć Jeziora Plitwickie na własne oczy? Jak Wam się podobało? A może polecasz inne miejsce tego typu w Europie lub na świecie? Daj znać w komentarzu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz