środa, 2 października 2019

Krzyżtopór - ruiny polskiego Wersalu


W południowo-wschodniej części Polski, w województwie świętokrzyskim, na ziemi opatowskiej znajdziesz wieś Ujazd. Niby kolejna wieś w naszym kraju, ale skrywa perłę tego regionu - Zamek Krzyżtopór.


Krzyżtopór - ruiny polskiego Wersalu

Rezydencja Pałacowa powstała w latach 1627 - 1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego.  Kto by pomyślał, że Polska miała swój Wersal, ba nadal ma jego ruiny. Zanim wybudowano Wersal, to właśnie Zamek Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w Europie. Nazwa Krzyżtopór pochodzi od słowa Krzyż i Topór, na bramie głównej możemy ujrzeć znacznych rozmiarów krzyż i topór. Pierwsza nazwa Krzysztopór pochodziła od imienia założyciela oraz herbu jego rodu. Dzisiaj możemy zwiedzać ruiny tej pięknej rezydencji, dla odwiedzających przygotowano cztery trasy. Jeżeli wybieracie się w tę część Polski, to miejsce to jest idealne wycieczki. Na pewno nie będzie żałować, nawet jeżeli będziecie musieli zboczyć z wybranej trasy. Poniżej kilka praktycznych informacji. 

BILETY

Bilety są w cenie 11 zł normalny, 9 zł ulgowy. Tuż za kasą jest tablica informacyjna oraz plan zwiedzania. Parking bezpłatny. Na miejscu bardzo dobre zaplecze sanitarne oraz infrastruktura przystosowana dla osób niepełnosprawnych. 

ZWIEDZANIE ZAMKU

Zwiedzanie Zamku dzieli się na 3 trasy. Trasy są oznaczone kolorami i kolejnymi punktami zwiedzania wraz z krótkim opisem miejsca w którym się znajdujemy. 

Trasa pierwsza - zielona - obejmuje zwiedzanie bastionów. Pozwala zobaczyć Zamek z zewnętrznej strony i obejrzeć ruiny wież. 

Trasa druga - granatowa i niebieska - obejmuje zwiedzanie oficynę i pałac. Moim zdaniem najciekawsza trasa i najładniejsza. Pozwala przejść przez pomieszczenia Zamku, ogromne sale balowe czy jadalnie. Największe wrażenie robi dziedziniec eliptyczny, który mi kształtem przypomina rzymskie Koloseum. 

Trasa trzecia - żółta i czerwona - obejmuje zwiedzanie piwnic. Od zawsze najbardziej lubiłam tego typu trasy, trochę niedostępne no i piwnica zawsze brzmi ciekawiej. W tym przypadku nie ma nic specjalnego poza krótkim odcinkiem trasy czerwonej, gdzie ostrzegają przed koniecznością stosowania latarki. W praktyce jest to krótki tunel, gdzie wysocy mają problem, ale niestety adrenaliny nie zaznacie. 

Zamek możecie zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie korzystając z proponowanych tras. Jeżeli zdecydujecie się na przewodnika, to do kosztu biletu należy doliczyć 40 zł przy grupie 1-10 osobowej. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca zwiedzanie z przewodnikiem jest za darmo! 
Dajcie znać pod postem czy odwiedziliście już Ujazd i zwiedzaliście Krzyżtopór, a przede wszystkim jak wrażenia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz